Pracownia Fio na Jarmarku Dominikańskim! 0
Pracownia Fio na Jarmarku Dominikańskim!

Zapraszamy na ul. Straganiarską!

Zastanawiasz się nad kierunkiem wakacji? Sierpniowy czas świetnie jest spędzić w Gdańsku. Morska bryza przynosi ulgę podczas upałów, dzięki czemu możesz spokojnie skupić się na zwiedzaniu i wypoczynku. W tym roku w sposób szczególny zapraszamy także na Jarmark Dominikański. Aż do 15 sierpnia możesz nas spotkać na ul. Straganiarskiej. To wyjątkowa szansa na jeszcze lepsze poznanie naszej marki. Chcesz zapytać o proces powstawania wzorów, a może ciekawi Cię konstrukcja konkretnego ubrania? Teraz masz szansę poznać odpowiedzi na wszystkie pytania. Na naszym stoisku znajdziesz zarówno modele pochodzące z kolekcji Lato 2021, jak i projekty przygotowane na nadchodzącą jesień. To świetna okazja, żeby wyposażyć się w wymarzoną sukienkę maxi albo modne kimono. Lubisz być przygotowana na każdą sytuację? W takim razie z pewnością pokochasz jedną z naszych bestsellerowych parek. To kurtka do zadań specjalnych. Doskonale sprawdzi się zarówno jesienią, jak i podczas wieczornych spacerów nad brzegiem morza. Obszerny kaptur i doskonałej jakości materiał uchronią Cię przed wiatrem i deszczem, a niepowtarzalny print sprawi, że jeszcze lepiej poczujesz wyjątkowy klimat plaży.  

Kilka słów o Jarmarku św. Dominika

Jarmark św. Dominika to wyjątkowa impreza handlowo-kulturalna, która popularna jest nie tylko na terenie Polski, ale i świata. Obok Weihnachtsmarkt oraz Oktoberfest to największa tego typu impreza plenerowa w całej Europie. Co takiego ma w sobie Jarmark Dominikański? Przede wszystkim niezwykły klimat, który tworzy Główne Miasto oraz tysiące wystawców. Przechadzając się uliczkami Gdańska napotkasz rzemieślników, jubilerów oraz projektantów. Nad wodami Motławy kupisz zarówno biżuterię z bursztynów, jak i modną sukienkę i zabytkowy zegar. To miejsce, w którym spotykają się ludzie z pasją. Niektórzy kolekcjonują znaczki, a inni szukają niepowtarzalnego płaszcza, jednak wszystkich ich łączy niesamowita radość, która może wynikać zarówno z tworzenia, jak i z samego poszukiwania niecodziennych przedmiotów. Spacer po Jarmarku św. Dominika pozwoli Ci odkryć prawdziwe skarby. Obecnie do Gdańska przyjeżdża coraz więcej wystawców, którzy chcą podzielić się ze światem swoimi wyjątkowymi projektami. Kiedy natomiast zmorzy Cię upał, czekają na Ciebie liczne stoiska gastronomiczne. Regionalne specjały smakują jeszcze lepiej, spożywane w otoczeniu zabytkowych kamieniczek. Handlowej stronie Jarmarku towarzyszą wydarzenia kulturalne m.in. koncerty, zawody sportowe oraz pokazy.

Wielowiekowa tradycja

Początki Jarmarku Dominikańskiego sięgają 1260 roku, a wszystko zaczęło się za sprawą zakonników. Dominikanie pragnęli nakłonić wiernych do uczestniczenia we mszy św. w dniu ich patrona (4 sierpnia). Była to okazja do uzyskania studniowego odpustu. Aleksander IV przychylił się do prośby zakonników i zatwierdził Jarmark bullą papieską. Początkowo wydarzenie miało przede wszystkim wymiar religijny, jednak z czasem zyskało charakter handlowo-kulturalny, co przyczyniło się do rozsławienia Jarmarku na terenie Europy. W pierwszych latach kramy rozmieszczone były zwłaszcza na placu Dominikańskim jednak wkrótce okazało się, że nie ma tam wystarczająco miejsca. Co roku na wydarzenie przybywało coraz więcej kupców, którzy chcieli wystawić swoje wyroby. Stoiska przeniosły się m.in. na Długi Targ oraz na Targ Węglowy, Rybny czy Drzewny, których nazwy zostały utworzone od sprzedawanych tam towarów. Szacuje się, że na Jarmark przybywało blisko 400 statków załadowanych wyjątkowymi produktami, wśród których wyróżniały się m.in. ręcznie tkane dywany, kaszubska ceramika czy biżuteria z bursztynu. II wojna światowa przyczyniła się do tego, że Jarmark zniknął z mapy wydarzeń handlowo-kulturalnych na aż 33 lata. Tradycja została wznowiona w 1972 roku.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl